Stowarzyszenie Nasz Bóbr

Jesteśmy stowarzyszeniem działającym na rzecz zwierząt, u którego szczególną atencją cieszą się właśnie bobry, ale pomagamy również innym dziko żyjącym zwierzętom. Współpracujemy zarówno z ośrodkami rehabilitacji, organizacjami pozarządowymi jak i urzędami. Pomagamy rozwiązywać sytuacje trudne lub konfliktowe, kiedy na jednej linii spotykają się ludzie i zwierzęta. Pracujemy na rzecz zwierząt charytatywnie i wszystkie prace wykonujemy w naszym „czasie wolnym”. Finansujemy nasze działania wyłącznie ze składek członkowskich oraz darowizn.

Historia

Stowarzyszenie Nasz Bóbr założyliśmy w 2018r.
Powstaliśmy z inicjatywy kilku pasjonatów przyrody, którzy bezskutecznie próbowali znaleźć pomoc dla prześladowanych bobrów. Kiedy okazało się że takiej organizacji nie ma a na państwowe instytucje nie ma co liczyć, decyzja mogła być jedna. Zajęliśmy się więc sami  ochroną największego naturalnego sojusznika w walce z suszą – Bobra Europejskiego. 

Na przestrzeni tych lat wydarzyło się bardzo dużo dobrego i złego. Były gorsze i lepsze momenty, ale zawsze byliście z nami na social mediach i prywatnie. Docieramy do Was przez nasze strony internetowe, facebooka, kanał na youtubie, instagrama oraz tiktoka.

strona

Przystąpiliśmy również do Koalicji Niech Żyją! Koalicji Ratujmy Rzeki oraz Green Rev Institute. Dzięki współpracy, mogliśmy poszerzać wiedzę swoją ale i się dzielić naszą. Współpraca w tak zacnym gronie to skarb.

Podczas przeprowadzania monitoringów terenowych, byliśmy świadkami wielu dewastacji siedlisk bobrowych, a z wieloma z nich wystąpiliśmy do sądu.

Uwrażliwiliśmy opinię publiczną na bulwersującą decyzję RDOŚ dot. planowanego odstrzału 1500 bobrów w województwie mazowieckim. 

Pomogliśmy odbudować wiele tam bobrowych, które zniszczone zostały w czasie kiedy rodziły się młode bobry. W jednym przypadku na wniosek Wód Polskich znaleźliśmy się w sądzie. Zostaliśmy jednak uniewinnieni, gdyż sąd uznał że działaliśmy w sytuacji wyższej konieczności.

Przeprowadziliśmy wiele szkoleń, warsztatów  i webinarów dla osób pragnących poszerzać wiedzę przyrodniczą.

Organizowaliśmy spotkania edukacyjne z mieszkańcami terenów na których występują konflikty na linii człowiek – bóbr.

Udzieliliśmy dziesiątki wywiadów dla radia, prasy oraz telewizji a nawet trafiliśmy do książki Adama Robińskiego „Pałace na wodzie”.

Zorganizowaliśmy wystawę fotografii przyrodniczej w Służewskim Domu Kultury w Warszawie. 

Ratowaliśmy ranne zwierzęta i przesiedlaliśmy zagubione bobry z niebezpiecznych miejsc. 

Wykonaliśmy szereg analiz działalności bobrów. 

Sprzątaliśmy rzeki, lasy a czasem nawet gasiliśmy pożary.

wyrok
edukacja

Obecnie

Monitorujemy siedliska bobrowe i analizujemy tzw. „prace utrzymaniowe” na rzekach prowadzone przez Wody Polskie, jednocześnie wskazując gdzie popełniają błędy.

Walczymy o zachowanie naturalnych rzek, bagien i mokradeł, gdzie bobry powinny móc bezpiecznie mieszkać, by nie musieć migrować w pobliżu ludzkich siedlisk.

W ciągu tych lat intensywnej pracy, nadszedł czas na zwiększenie zakresu naszych działań. Sami mamy jednak ograniczone zasoby, więc aby tego dokonać potrzebujemy pomocy wolontariuszy oraz zwiększenia nakładów środków finansowych.
Dążymy do realizacji planów, które będą skutecznym narzędziem do poprawy sytuacji wodno-bobrowej w naszym kraju.

Dlatego planujemy

Powołać fundację i maksymalnie rozbudować sieć społecznych bobrowniczych. 

Uważamy, że w każdym powiecie w Polsce, powinien funkcjonować społeczny bobrowniczy. Człowiek, który będzie stał na straży bezpieczeństwa bobrów.
Co to znaczy? Otóż będzie on znał na tyle bobrowe siedliska, aby monitorować prowadzone prace w tych miejscach. Będzie to człowiek, który poprzez kontakt i współpracę z lokalnymi urzędami, będzie mógł pomóc w sytuacjach konfliktowych. Będzie  specjalistą w zakresie bytowania bobrów na swoim terenie.

W Polsce jest 308 powiatów i 65 miast na prawach powiatu. Stanowi to spore wyzwanie, aby tylu powiatowych bobrowniczych wdrożyć w zagadnienie, przeszkolić i wspomagać ich pracę. Zachęcamy więc serdecznie do wspierania naszych działań wstępując w nasze szeregi! Jeśli uznasz, że nasza praca ma sens, to prosimy o wsparcie nas groszem, lub kilkoma. Założenie nawet niewielkiego stałego zlecenia umożliwi nam sprawniejsze działania.

BOBROWNICZY

Pamiętajmy, że nie ma małych wpłat, jest tylko czasami zbyt mało darczyńców…
Bądźcie w tym z nami!

Dziękujemy wszystkim za zaufanie, wpłaty, wsparcie, udostępnianie naszych postów i za to że jesteście z nami!
Razem obronimy istotny fragment naszej polskiej przyrody przed dewastacją i przyczynimy się do ograniczenia suszy w naszym kraju.